Možná jste slyšeli, že pořídit si byt financovaný pouze z Vaší kapsy není nic levného. Proto se poslední dobou využívají všelijaké hypotéky, půjčky, různé možnosti financování…. Anebo je tu řešení - využít financování družstevního bytu … V článku uvádím druhy financování družstevního bytu, používané v českém prostředí
Družstevním bytem nemůžete ručit, a proto vám banka nedá klasický hypoteční úvěr, ale může Vám poskytnout hypoteční úvěr, pokud jí dáte do zástavy jinou nemovitost, kterou budete ručit místo družstevního bytu. Ideální je například dát do zástavy dům rodičů, protože Vás nelimituje vlastnictví dané nemovitosti, a rodinný dům má většinou vyšší hodnotu, než družstevní byt, a tak bude určena nižší úroková sazba hypotečního úvěru od banky.
Druhou možností je využít předhypoteční úvěr, což je řešení v případě, když nemáte jinou nemovitost, kterou byste mohli dát jako záruku. Podmínkou je, že družstvo učiní příslib, že převod družstevního bytu do osobního vlastnictví bude učiněn do 12 měsíců (někdy i do 24 měsíců). Po převodu bytu do osobního vlastnictví je pak jednorázově splacen předhypoteční úvěr nově vzniklým hypotečním úvěrem, kdy jde do bankovní zástavy nově nabytý družstevní byt. Nevýhoda tohoto řešení je vyšší úroková sazba, a také že se platí u předhypotečního úvěru pouze úroky, což prodlužuje celý proces „splácení“.
Pokud ale nemáte žádnou nemovitost, kterou byste mohli dát do zástavy a družstvo Vám příslib o převodu družstevního bytu neposkytne, lze využít překlenovacího úvěru pocházejícího ze stavebního spoření. Tento typ úvěru je často využívaný, pokud máte stavební spoření, a potřebujete od banky půjčit nižší částku. Po splnění podmínek dané stavební spořitelny Vám stavební spořitelna půjčí maximálně 2 miliony Kč,-. Pokud ale zkombinujete stavební spoření s jinými typy úvěrů, můžete dosáhnou i na vyšší částky.
Poslední možností je využít spotřebitelského úvěru, který je velmi jednoduchý, ale úroková sazba je u něj o několik procent vyšší. U běžných spotřebitelských úvěrů je kratší doba splatnosti a vysoké jsou i poplatky s úvěrem spojené. Navíc díky spotřebitelskému úvěru si nepůjčíte několika milionovou částku, jako díky hypotéce. Tuto možnost proto využívejte jen na menší částky, které chybí na dofinancování bytu, protože splácení je náročné a zatíží to Váš rozpočet vyšší mírou než např. splácení hypotéky.
Realita pořizování a financování družstevního bytu je ale značně komplikovanější. Banky ve většině případů vyžadují k financování družstevního bytu hypoteční úvěr či předhypoteční úvěr. Další možnosti jsou spíše výjimkou. Touto výjimkou je Modrá pyramida, která Vám může poskytnout tzv. Rychloúvěr bez zajištění nemovitosti. To vše ale pouze po splnění podmínky, že pořizovací cena bytu je do 800 000 Kč. Stavební spořitelna Wüstenrot pak nabízí možnost využít programu Půjčka pro bydlení, kde klient může získat až 1 500 000 Kč.
Družstva též nabízejí pomoc při financování družstevních bytů. Jedná se o úvěr poskytnutý družstvu. Dlužníkem banky je tedy družstvo a vy, jako člen družstva, splácíte úvěr a platby za užívání bytu.
Financování družstevního bydlení není jednoduché, ale pokud porovnáte nabídky bank a spořitelních družstev, určitě nějaké řešení naleznete.